Ponta de São Lourenço - výlet (trip)
Ponta de São Lourenço je nejvýchodnější skalnatý výběžek ostrova s krásnými scenériemi, kam se dostanete po silnici ER109. Pokud si netroufáte absolvovat horský přechod na Pico Ruivo, projděte se touto divokou krajinou plnou barevných útesů- (Gruta da Furna do Bode ). Svojí krajinou připomíná Porto Santo.
Je dosažitelný autem nebo autobusem SAM č. 113 z Funchalu. Nejjednodušší je si ale pronajmout taxi.
Nejprve navštivte vyhlídku Ponta do Castelo, potom sjeďte zpět na Ponta de São Lourenço Parking. Odtud začíná krásný 3 km trek až k oáze, kde je nyní otevřený bar.
Oficiálně je zde vstupné 1 Euro/os. dle informační tabule. Na té je QR kód s informacemi, jak zaplatit. Zatím je tam spíš zmatek a není jasné, jak se vstupné bude kontrolovat.
Každé přilétající letadlo musí letět nad touto úzkou šíjí přecházející ve dva ostrůvky (Ilhéu da Cevada, nazývaný také Ilhéu dos Desembarcadouros, při odlivu někdy dostupný suchou nohou, a Ilhéu do Farol, na němž je maják).
Tato krajina má úplně jiný ráz, než jste zatím na Madeiře viděli. Oproti většině území Madeiry neoplývá mys vlhkostí, protože výběžek není tak vysoký, aby zachycoval oblaka nad oceánem. V létě vypadá jako skalnatá polopoušť, která však poskytuje krásné výhledy na až 200m vysoké různobarevné tvary útesů padající kolmo do modrého Atlantického oceánu. V zimě zase připomínají krajinu Faerských ostrovů.
Vegetaci zde tvoří jen nízké keře a traviny. Od roku 1982 je tato oblast chráněna. Hnízdí zde i chránění mořští ptáci jako Cory's Shearwater (Calonectris diomedea), Roque-de-Castro (Oceanodroma castro), střízlík černý (Bulweria bulwerii) a rybák obecný (Sterna hirundo). Kromě ptactva zde žije i druh suchozemského plaza gekon (Lacerta dugesii), spolu s ještěrkami jediný suchozemský plaz na ostrově, který se v této oblasti vyskytuje hojně.
Zhruba v ⅓ cesty je oblázková pláž, ke které se nechá sestoupit a odpočinout si.
Téměř po celý rok je mys bičován silnými větry, proto je v jeho okolí vybudováno několik větrných elektráren. Po příjemné turistické stezce s úžasnými výhledy na barevné a strmé útesy se dojde na útes Ponta do Furado s výhledy na skutečně nejvýchodnější bod Madeiry – ostrůvek Ilhéu do Farol s majákem. Ten byl uveden do provozu již v roce 1886. Tehdy měl jen petrolejové lampy. V roce 1956 byl maják elektrifikován. Nyní jsou zdrojem energie sluneční baterie. Maják je v péči portugalského vojenského námořnictva.
Od roku 2020 před posledním výstupem asi po 3 km v palmovém háji byl otevřen dlouhoočekávaný bar s malým občerstvením Casa do Sardinha, ale neručím za jeho stálé otevření (hlavně v zimě při špatném počasí).
Takže určitě s sebou vezměte dostatek vody a větrovku proti větru a v létě se nezapomeňte natřít opalovacím krémem. Není zde, kam se schovat do stínu ! Na parkovišti máte ještě možnost si vodu dokoupit v pojízdném stánku. Musíte tedy počítat s dalšími 3 km na zpáteční cestu.
Ale stojí to za to.
Více informací viz Levady a veredy : Vereda Ponta de São Lourenço.
Druhá varianta je prodloužit si výlet s tím, že z oázy (sestup pod barem Casa do Sardinha) se necháte odvézt zpět loďkou do hotelu pro jachtaře Quinta do Lorde, který je v podobě vesničky a je nedaleko parkoviště. Je třeba si lodní taxi ale předem objednat. Také lze objednat i vyhlídkový okruh kolem pobřeží až k nejstaršímu majáku na Madeiře. Více informací viz Levady a veredy- Ponta de São Lourenço.
Výlet můžete završit na druhé přírodní písčité pláži na Madeiře Prainha do Caniçal s příjemným koupáním. Pláž s tmavším lávovým pískem je lemovaná tmavými sopečnými útesy a její délka je pouhých cca 70 m. Přímo nad pláží se zdvihá skalnatý kopec, na jehož vrcholu se nachází malá moderní kaple Nossa Senhora da Piedede s krásnou vyhlídkou.
Od ní se za jasných dnů otevírají pěkné výhledy na ostrovy Ilhas Desertas (Pouštní ostrovy). Musíte však počítat ještě s malým sestupem po chodníku cca 300 m dlouhém. Zde vás odmění opravdu příjemné koupání. Po půldenním výšlapu na São Lourenço je balzámem si odpočinout a občerstvit se v místní restauraci přímo u pláže. Zde jsme měli výbornou rybu: Bodião (papouščí ryba) nebo Garoupa.
K dispozici jsou převlékárny, sprcha a pronájem slunečníků a lehátek. Cena za pronájem 5 € .
Pokud máte čas, zajeďte si na večeři do výborných rybích restaurací do nedalekého dříve velrybářského městečka Canicalu.- Více viz Výlety : Canical