MADEIRA – průvodce ostrovem “věčného jara”

MADEIRA – průvodce ostrovem                      “věčného jara”

O Madeiře je napsáno mnoho článků. Já bych vás chtěla provést Madeirou z pozice člověka, který na Madeiře bydlí nebo minimálně je Madeira mým druhým domovem. Snažím se poznávat tento krásný ostrov především očima turisty.

Madeira byla v minulosti spíše luxusní destinací, kam mířili hlavně Angličané a Němci. Dnes už to není pravda, protože se tento nádherný ostrov přiblížil dostupností i cenově všem. Přesto v některých hotelích udržují okázalou až snobskou formu turistiky, např. dodržováním společenské etikety vč.oblečení a sluší se dostavit na čaj o páté v obleku (např. v nejstarším hotelu Reid's Palace).

Devizou Madeiry je její stále “jarní” počasí. Ostrov se nachází sice v subtropickém pásu, ale díky golfskému proudu letní teploty dosahují většinou kolem 22 st. - 28 st. (v srpnu ) a v zimě se pohybují kolem 17. stupňů. Samozřejmě rozdíly jsou mezi jihem a severem ostrova.
Právem Madeira opět vyhrála v roce 2023, již po deváté v řadě, cenu „World Travel Awards“ jako „Nejlepší světová ostrovní destinace “.

MADEIRA - obecně a prakticky

Celé souostroví Madeira je sopečného původu, stejně jako celá oblast Makaronézie, jejíž je Madeira součástí. Leží uprostřed Atlantického oceánu téměř 700 kilometrů západně od pobřeží Maroka a necelých 600 km severně od Kanárských ostrovů. Jedinými obydlenými ostrovy jsou Madeira , kde žije většina obyvatel a jezdí sem také více turistů pro svoji úžasnou rozmanitou přírodu.
Druhým ostrovem je Porto Santo se svými cca 5500 obyvateli a nekonečně dlouhou písčitou pláží se světlým pískem. Kombinace těchto dvou ostrovů vám zaručuje nezapomenutelnou dovolenou.
Součástí souostroví je pět dalších neobydlených ostrovů a mnoho menších skalisek a útesů. 12 km jihovýchodně od pobřeží ostrova jsou vidět malé ostrovy Desertas , které jsou přírodní rezervací pro ptáky ( např. buřňáky) a vzácné tuleně středomořské a vzdálenější (285 km jižním směrem) taktéž neobydlené ostrovy Ilhas Selvagens (zajímavé pro ochránce přírody).
Malebná krajina Madeiry je porostlá bujnou vegetací, v níž vynikají pestrobarevné květiny , mnoho vzácných dřevin a ovocné stromy.
Pobřeží je lemováno útesy, jejichž úpatí omývá divoký příboj. Život ve zdejších vodách je velmi bohatý.
Můžeme zde pozorovat delfíny a želvy , dokonce i velryby .
Charakter krajiny ve vnitrozemí je poznamenán činností drobných farmářů, kteří pečují o svá malá terasovitá políčka.
Obrovský příliv evropských financí pozvedl úroveň madeirské infrastruktury včetně výstavby mnoha tunelů, ale i rybářského průmyslu.

Madeira je součástí Portugalska se statusem autonomní oblasti, tudíž patří do Evropské unie a k cestě na Madeiru vám stačí i Občanský průkaz. Já však raději všude létám s pasem. Měnou je tudíž Euro a domluvíte se zde především portugalsky a anglicky.

  • Populace:  Na ostrově žije přes 260000 obyvatel, z nichž téměř polovina žije v hlavním městě Funchalu.
  • Rozloha: 740,7km² , Madeira celé souostroví cca 794km²
  • Hlavní město: Funchal
  • Vzdušná vzdálenost z Prahy: 3216 kilometrů
  • Turistická sezona: celý rok
  • Geografie: info viz wikipedii
  • Celý ostrov má rozměry 57x22 km, ale musí se projet mnoha tunely nebo po horských a pobřežních silničkách, mnohdy klikatých s výhledy, které najdete málokde na světě.
    Jízda autem je poměrně náročnou záležitostí i pro zkušené řidiče, kteří se umějí pohybovat v kopcovitém terénu.

Občanům ČR doporučujeme, aby se při cestách do zahraničí zaregistrovali do aplikace DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí)
https://www.zajezdy.cz/portugalsko-mzv-celni-a-devizove-predpisy-2/
COVID 19 Rozcestník - aktuální informace k cestám do zahraničí

Bezpečnostní situace v Portugalsku je srovnatelná s jinými evropskými zeměmi. Tzn.”opatrnosti nikdy není dost”, ale spíš bych řekla, že na Madeiře musí být opatrnost spíš před turisty než před místními obyvateli. Již několikrát se mi stalo, že jsem zapomněla například v šatně či na WC nějaký svršek  či brýle a vždy jsem tam věci našla.
Doporučuje se dodržovat tedy zásady platné pro všechny země :

  • Nenechávat doklady a cenné věci v zaparkovaném vozidle, nenechávat věci volně položené na sedadlech
  • nespouštět z dohledu svá osobní zavazadla ani příruční tašku
  • nevystavovat cenné předměty na veřejnosti (např. otevíráním kufru auta před jeho opuštěním)
  • nenechávat bez dozoru plně naložené vozidlo
  • při cestování osobním vozem v městském provozu se v autě zamknout
  • nenosit pohromadě všechny doklady, pasy a větší hotovost nechat v hotelovém trezoru
  • nosit fotokopie dokladů totožnosti (občanského průkazu či pasu)

Doporučujeme si před cestou udělat fotokopie dokladů a mít odděleně poznamenány potřebné kontakty na rodinné příslušníky či známé, kteří mohou v případě potřeby poskytnout finanční pomoc, a na banku za účelem nahlášení odcizení/ztráty platební karty.

V Portugalsku je zakázáno držení tzv. pepřových sprejů i jejich dovoz ! Také je zakázáno chodit s jakoukoli zbraní včetně nože.
Přechovávání, distribuce a prodej drog jsou v Portugalsku trestány vysokými sazbami odnětí svobody.
Kouření ve veřejných prostorách v Portugalsku je kromě vyhrazených prostor zakázáno.
Ve státních zdravotnických zařízeních má občan ČR na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění nárok na neodkladné lékařské ošetření. Takže i když máte uzavřené cestovní pojištění, kartičku pojištěnce pro ČR si berte s sebou. Ve státních nemocnicích se platí před ošetřením vstupní poplatek (cca 50 EUR).
Na Madeiře existuje také široká síť soukromých zdravotnických zařízení, ale tady vám pro bezplatné ošetření nebude stačit náš průkaz, musíte mít uzavřené cestovní zdravotní pojištění. Zde nestrávíte tolik času a někde jsou služby kvalitnější. Vzhledem k nebezpečným úsekům na Madeiře bych bez pojištění včetně storna zájezdu raději z ČR neodjížděla.
Pokud se vám něco stane, vždy nejprve volejte na pojišťovnu, která vám dá i typ na zdravotní středisko. Ta včetně lékáren mají otevřeno do večera (většinou do 19 hod.)

Důležitá telefonní čísla:
Tísňová linka (v zemích EU): 112
Jednotná tísňová linka pro policii, záchrannou službu, hasiče - funkční nepřetržitě.
Portugal Telecom – PT, informace o telefonních číslech: 118
Cizinecká a pohraniční policie - Serviço de Estrangeiros e Fronteiras - SEF, kontaktní centrum: 808 202 653 (z pevné linky), 808 962 690 (z mobilu)
Převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
Ostatní telefonní čísla: https://visitmadeira.com/media/r3vc5nah/contactos.pdf

Nemocnice Funchal:

Hospital da Luz
Rua 5 de Outubro, 115 e 116, 9000-216 Funchal (telefon +351 291 700 000)
https://www.hospitaldaluz.pt/funchal/en/useful-informations/at-the-hospital/contacts-how-to-get-here
Mapa – https://mapy.cz/s/hocedupoko

Hospital Nélio Mendonҫa
https://www.sesaram.pt/index.php
Avenida Luís de Camões, nº 57 – 9004-514 Funchal (telefon +351 291 705 600)
Mapa – https://mapy.cz/s/nekorefasa

Hospital dos Marmeleiros
Estrada dos Marmeleiros, Monte – 9050-209 Funchal, (telefon +351 291 705 730)
http://www.visitmadeira.pt/pt-pt/info-uteis/informacao-util

Soukromá nemocnice
Hospital particular da Madeira
Avenida Mário Soares, nº143, 9000-783 Funchal (telefon +351 291 003 300)
https://www.grupohpa.com/pt/unidades/madeira/hospitais/hospital-particular-da-madeira-funchal/
Mapa – https://mapy.cz/s/hulepaceko

Nyní se staví nová nemocnice při výjezdu na Camara do Lobos.

Madeira v datech:

Souostroví Madeira bylo známé již starým Římanům a Kartágincům.
Náhodou pak bylo znovuobjeveno a osídleno portugalskými námořníky roku 1418 . Když portugalští mořeplavci viděli 580 m vysokou stěnu, raději loď obrátili a nejprve přistáli na vzdálenějším ostrově Porto Santo- tedy v roce 1418.
Lodi velel João Gonçalves Zarco, toho času ve službách Jindřicha Mořeplavce.
Na ostrov Madeira prý zavítal již ve 14.st. Angličan Robert Machin zamilovaný do urozené dívky Anne z Hertfordu. Původním cílem byla Francie. Jejich loď však ztroskotala právě u břehů Madeiry. Anne záhy zemřela a Machin smutek neunesl a žalem brzy zemřel také.
Přeživší posádka ze ztroskotané lodi rytíře pochovala po boku Anne (v Machico nejdete kapli zbudovanou na jejich památku-viz Machico) a na postaveném voru se jim podařilo odplout.

Zarko tento příběh znal a údajně hrob nalezl. Na počest Machina místo pojmenoval Machico. Sám se totiž za rok vrátil s cílem přistát u většího ostrova. Tentokrát se jim to podařilo na přístupnějším východě. Výpravy se zúčastnili Tristao Vaz Teixeira a Bartolomeu Perestrelo, kteří jako první vkročili na břeh tenkrát zcela neobydleného, zato hustě zalesněného ostrova. Odtud tedy název Ilha de Madeira = Ostrov dřeva. Bylo to tedy v roce 1419.

Roku 1425 prohlásil král Jan I. Portugalský Madeiru svou provincií a věnoval ji princi Jindřichu Mořeplavci.

Kolonizace Madeiry začala po roce 1420. Po vypálení lesa kolonisté začali na ostrov ve velkém dovážet odrůdu vinné révy Malvasia, původem z Kréty a cukrovou třtinu ze Sicílie. Díky hornatému terénu bylo třeba vytesat plochy ve svazích kopců. Problém se zavlažováním byl vyřešen důmyslným systémem zavlažovacích kanálů, známým pod názvem Levadas. Tuto práci , tak jako práci na plantážích s cukrovou třtinou, zastávali afričtí černoši. Révě i třtině se zde velice dařilo a ostrov nabýval na hospodářském významu.

V roce 1478 zavítal díky obchodu s vínem a cukrové třtině i mořeplavec Kryštof Kolumbus , který si vzal za ženu Filipu Perestrelo z Porto Santo.

Od 16. století se však Madeira stala častým vyhledávaným cílem pirátů.

V roce 1566 zažila Madeira největší nájezdy pirátů a ostrov byl v troskách. Byla proto vystavěna pevnost Sv.Vavřince ( Palácio de São Lourenço) ve Funchalu, odkud byl dobrý výhled na moře.

V roce 1580 si podmanil Portugalsko španělský král Filip II. a následujících 60 let se i Madeira stala součástí španělského království.

V 17.století byly navázány politické a hospodářské vztahy s Británií a Madeira profitovala z nového nařízení, které regulovalo vývoz vína. Madeirské víno se stalo jediným na světě, které mohlo být dodáváno do britských zámořských držav na západní polokouli. To přilákalo na ostrov mnoho britských rodin, které dodnes patří mezi elitu ostrovního společenského života. Stavěli si zde honosná sídla tzv. Quintas, která zde dodnes můžete spatřit (žel někde i opuštěná.) Mají své kořeny právě v počátcích úspěšného obchodování s vínem.

Druhá polovina 19.století znamenala pro Madeiru naprostou katastrofu.
V roce 1852 byly takřka veškeré vinice napadeny plísní a úroda byla z devadesáti procent zničena. Čtyři roky na to zasáhla Madeiru epidemie cholery, která si vyžádala 7000 obětí.

Mezi lety 1872-73 byly oslabené vinice napadeny mšičkou révokazem a to byla poslední rána pro vinnou révu, ale i pro brambory a cukrovou třtinu. Obchod s cukrovou třtinou se přesunul do Brazílie.  
Přesto se Madeiřané nevzdávali a přeorientovali se na pěstování banánů a v těžkých časech po válce začali pracovat na vylepšování své pověsti turistického ráje. Od poloviny 19. století se tedy Madeira stává vyhledávanou destinací britských vyšších vrstev a střední aristokracie z celé Evropy.
V roce 1890 byl otevřen slavný hotel Reids, který navštívila i rakouská princezna Sissi a v roce 1921 byla zavedena pravidelná letecká linka hydroplánů.
Významné bylo pro Madeiru i rozhodnutí rakousko-uherského panovníka Karla I. strávit na ostrově své vyhnanství. Místem jeho odpočinku se svojí manželkou se však stala farnost Nossa Senhora do Monte, což je 550 m nad pobřežím, kde jsou časté mlhy. Karel I. zde nakonec díky nevhodným podmínkám zemřel roku 1922 na zápal plic (nechtěl investovat do léčení). Byl pohřben právě v kostelíku na Monte Nossa Senhora do Monte kde je k vidění i jeho socha.
(více viz Monte )

Zajímavá je i historie bavorské princezny a rakouské císařovny Sissi, která si zde v roce 1860 léčila a vyléčila těžký zápal plic. Madeiru si oblíbila a trávila zde i Vánoce (pobývala v nejstarším hotelu Reid's). Zde ale také zjistila, že je jí ostrov malý a probudila se v ní touha po cestování. Její další cesty vedly do Řecka na ostrov Korfu.
U hotelu Casino se můžete vyfotografovat se sochou princezny Sissi.

V roce 1960 vzniká první letiště na Madeiře a na blízkém ostrově Porto Santo.
V roce 1974 byla svržena diktatura bez prolití jediné kapky krve.
V roce 1976 se Madeira stává autonomní oblastí s vlastním parlamentem.
V roce 2001 zmodernizované letiště umožňuje přistávání velkých letadel.

Další informace k historii Madeiry: https://cs.wikipedia.org/wiki/Madeira_(ostrov)


Proč na Madeiru?

Madeira je ostrov, na který díky celoročnímu mírnému klimatu lze cestovat celoročně. Nabízí vše, co si člověk může přát. Divoké pobřeží, nabízející všude krásné výhledy, hluboké propasti, celoročně kvetoucí přírodu nepřebernými druhy květeny, jedinečné turistické trasy podél vodních kanálů-levad a uprostřed tyčící se vysoký horský masiv s 1861 m vysokým vrcholem Pico Ruivo.

Obdivujete zde i políčka a vinice na strmých kopcích a pracovitost místních farmářů, jejich kulturu spolu s častými slavnostmi a hlavně výbornou místní kuchyni.

Říká se, že Madeira nemá pláže, ale není to pravda. Kromě dvou přírodních písčitých (a to nepočítám Formosu) a dvou pláží s uměle navezeným pískem, jsou zde pláže, které jsou s velkými oblázky, zato s čistou vodou. Pro milovníky koupání má jen Funchal několik veřejných koupališť- tzv. LIDA. Více viz Pláže.

Zdánlivý nedostatek je však pro ostrov výhoda, protože jedině tak si zachovává Madeira statut ostrova, který je “perlou v Atlantiku” a nepatří do seznamu “profláknutých destinací”.

Už jste někde viděli stromové konvalinky (Jochovce) a pampelišky či stromové vřesovce a třetihorní kapradiny? To vše i spolu s endemickými rostlinami ,v čele s hadincem-Echium candicans , Madeira nabízí.

Ostrov stojí za to objet celý. Je těžké psát, kam se všude podívat, protože je to všude krásné a hlavně jiné. Málokterý ostrov je tak pestrý a rozmanitý, kde každých 10 km vám připadá, že jste se ocitli na úplně jiném ostrově. Přestože jde o ostrov upřednostňující individuální a aktivní způsob dovolené, v podstatě zde najde své každý. Od milovníků turistiky, adrenalinových sportů- jako je surfing, potápění, paragliding ,pár let nově canyoning- https://www.epicmadeira.com/ , nebo sjezd na horských kolech (Bike Tours) -  http://www.madeiraoutdoor.com/en aj. až po tenis, golf s nádhernými vyhlídkami i  odpočívání na pláži .( Více viz: https://www.madeirago.cz/plaze-a-lida-na-madeire/

Nejrozšířenější je zde turistika- hlavně kolem levad či v horách . Pokud někdo rád odpočívá a nakupuje, najde uplatnění ve Funchalu (i takovou jsem měla klientku) a kdo hledá koupání s odpočinkem, příležitost najde i zde. Více: Sporty na Madeiře.
Také hotely mají vždy bazén, někde s mořskou vodou a mnohé mají i vyhřívané bazény a Spa. Pokud však patříte ke klientele, která vyhledává jen vyvalování se na písčité pláži a zároveň bazény s tobogány pro děti, pak raději volte jinou destinaci. Madeira prostě není pro lenochy. Ale přesto i zde tráví turisté svou dovolenou jen na hotelu u bazénu a u baru a procházkami podél pobřeží. Užívají si prostě příjemného počasí a klima ostrova. Ale byla by to velká škoda nepoznat z ostrova více. Pak je dobré si alespoň koupit organizovaný výlet, abyste z pohodlí autobusu a s odborným výkladem místních průvodců dostali ucelený přehled o ostrově. Možností je všude dost. Pokud přijíždíte se zájezdem, nabídne vám výlety sama cestovní kancelář. Přestože Madeiru známe více jak Českou republiku(což je ostuda, vím), rádi si občas tyto výlety dopřejeme, protože nás neomezují a užíváme si pohodlí.
Jen musím upozornit handicapované osoby, že Madeira má kopcovitý terén a do kopce musíte i ve městě (kromě promenády). Jak už jsem uvedla, vzhledem ale k příjemnému klimatu i v zimním období a hlavně díky kvalitním službám, Madeiru navštěvují i tyto osoby a vychutnávají si projížďky po promenádě a dýchají mořský vzduch. Jak říkají místní: “Na Madeiře je těžké živobytí pro mladé, ale příjemný život pro starší.” Proto zde také hledají byty Němci i seveřané a tráví zde svůj podzim života především kvůli vyrovnaným teplotám po celý rok.

Cestování na Madeiru

Na Madeiru se dostanete jen letadlem, nebo lodí, což trvá ale dlouho a v dnešní době už pluje jen přes letní sezónu. Takže volíme letecké spoje. Z ČR je nejlepší přímý spoj chartrem, který stále zatím zajišťuje český dopravce Smartwings. Letenka stojí (např. v sezóně 2022) kolem 10000 Kč (odbaveného zavazadla do 23 kg + 1000 Kč) obousměrná. Výhodou je, že cesta trvá 4 - 4,5 hod., podle směru větru. Tento chartr létal z Prahy většinou jen v sezóně od dubna do října, ale např. od r.2021 byly zavedeny spoje i přes zimní sezónu.

Druhá varianta je spoj s přestupem - nejčastěji v Lisabonu (s TAP Portugal), někdo raději volí variantu přes Londýn (s Easy Jet) či Amsterdam. Tato varianta vás bude stát více času, ale méně peněz (podle toho, v jakém předstihu letenku koupíte- nejlépe v lednu).

Dejte si pozor na váhový limit, který se dozvíte na stránkách vaší letecké společnosti. U Smartu to zatím je 23 kg 1 zavazadlo k odbavení a 8 kg palubní zavazadlo. Váhu zavazadel již nelze sčítat. Pro TAP Portugal je to stejné.

V Lisabonu si dejte pozor na dvě věci

Přijďte včas

K odbavení musíte přijít opravdu 30 min.před odletem, jinak se vám může stát, že už vás do letadla nepustí! Je to tím, že k letadlu vozí pasažery autobus.Když odjede, máte smůlu. Přitom ale číslo nástupního gatu se dozvíte teprve 1 hod.předem ! Není to jako na pražském letišti, kde vás upozorňují ještě na poslední možnost nástupu a to i jmenovitě. jedná se především o spoje, kdy z Funchalu přiletíte na terminal 1 a do Prahy pokračujete z jiného terminálu(č.2).
Pokud tedy zmeškáte spoj vlastní vinou ,nabídnou vám jiný spoj, který si musíte doplatit. Vaše zavazadlo zase vyndají a musíte si ho vyzvednout a znovu odbavit (zkušenost našich známých).

Pozor na přestupy

Pokud se vám stane (jako nám), že vám zruší let a nabídnou vám potom jen let s 2 přestupy a to malým letadlem (díky pandemii, kdy se letadla nenaplní), mohou vám při nástupu do letadla odebrat příruční zavazadlo, pokud se jim zdá větší s tím, že jej dají do prostoru k ostatním zavazadlům. Nám tedy vlastně vůbec nic neřekli a zavazadlo nám prostě odebrali.Když jsme přiletěli do Frankfurtu, kde byl náš druhý přestup, marně jsme se sháněli po zavazadle či nějaké informaci. Nakonec jsme museli až k výdeji zavazadel, přestože náš let pokračoval dál do Prahy. Tím jsme se dostali ven a museli jsme se tedy znovu kompletně odbavit.
Pokud máte v Lisabonu při přestupu alespoň 5 hod.,vyplatí se vám zajet si prohlédnout město, které je velice blízko a je tam dobré spojení autobusem z letiště. Zavazadla si dejte do úschovny.

Když máte čas, navštivte Lisabon

Pokud máte v Lisabonu při přestupu alespoň 5 hod.,vyplatí se vám zajet si prohlédnout město, které je velice blízko a je tam dobré spojení autobusem z letiště. Zavazadla si dejte do úschovny.

Do centra jezdí za 3,50Eur, č.1 bus- zastávka je hned u haly, východ z letiště terminal 1. Lístky se kupují v autobuse. Díky zdražování v celé Evopě se však nyní mohou ceny lišit.Úschovna zavazadel je na konci haly vlevo dole.
Ceny: do 10 kg 3,5 €, nad 10 kg 4,75 €. (od roku 1922 se mohly ceny zvýšit).

Letiště Madeira

Na Madeiru dnes letiště Christiana Ronalda, který je nejslavnější rodák z Madeiry, létají jen zkušení piloti, kteří zde musí absolvovat speciální výcvik. Místní letiště patří do desítky nebezpečných letišť. Ale nebojte se, už to není krátká přistávací dráha, která měla původně jen 1600 m. V roce 2000 byla přistavena další část přes 1 km, takže přistání v tomto ohledu je již bezpečné.
Jsou to spíš někdy nevyzpytatelné proudy a silný vítr, co může znepříjemnit vaše přistání. Je to spíš výjimka, ale může se stát při opravdu silném větru, že pilot nemůže přistát, takže buď krouží hodinu nad letištěm, nebo přistanete na blízkém ostrově Porto Santo. Většinou odtud odletíte opět letadlem. Pokud by se počasí nezlepšilo, trajektem vás po té dopraví na ostrov Madeira. Nebojte se ale, je o vás postaráno. Vždy záleží na počasí.
V květnu 2023 při dvoudenní bouři "Oscar", byla např. díky hustému dešti na letišti mlha, takže letadla musela přistát až na ostrově Tenerife. Některé linky byly zrušeny úplně.
Přestože letiště Funchal patří mezi problematická, paradoxně zaujímá první místo jako letiště s nejzajímavějším přistáním“, oznámila v roce 2024 tisková zpráva britské komunikační společnosti „digital loft“ na základě údajů shromážděných z YouTube a vypočítaných interakcí na internetu.

                                 

Cesta z letiště

Pokud nemáte zajištěný transfer na vaše ubytování, vyplatí se vám využít místní autobus - Aerobus
Bus Stops Map: https://www.sam.pt/en/aerobus-information.html
Hned před východem je jasně označená zastávka, kde najdete i přehledný jízdní řád a trasu.

Jedna jízdenka stojí 6 € jeden směr, zpáteční 10€, dětská jen jednosměrná
3 €. Pokud chcete využít výhodnou cenu zpáteční jízdenky, ověřte si u řidiče, zda vám autobus navazuje na váš zpáteční let. Oproti našim řidičům jsou řidiči zde velmi ochotní. O víkendu jezdí autobusy méně ! Více vpravo od výstupu z letištní budovy jsou další linky autobusů č.20,78,113,156 a 208. Lístek se kupuje u řidiče za cca 3 €.

Taxi z letiště do Funchalu dáte cca 25 €. Taxi start: 4€ + Taxi 1 km normální tarif je 0,80€. Taxi 1 hod.čekání : 15 € (ceny jsou jen orientační i zde ceny stoupají).
Madeirské zastupitelstvo připravuje novinku, kdy bude na taxislužbu jediné číslo na ústřednu, která si bude organizovat všechny výjezdy.

Pokud máte ubytování dál od Funchalu nebo na severu, je lepší si rovnou půjčit na letišti auto. Zastoupení zde má mnoho známých půjčoven. Pozor, v sezóně bývají často auta rozpůjčována ( díky covidu zájem od r.2021 vzrostl), takže neváhejte.

Počasí na Madeiře

Madeira je ostrov věčného jara a to platí i pro teploty. Nejsou zde ale takové teplotní rozdíly jako u nás na jaře -(např. až 20 stupňů). Denní teplota od června do září se pohybuje kolem 25 - 28 °C. Každopádně zde přes léto nejsou taková vedra, jako v posledním roce jinde v Evropě. Od prosince do února je kolem 16-20°C a teplota přes chladné měsíce neklesne pod 11 °C. Teplota je však velice rozdílná podle polohy. Ve Funchalu a na jihu ostrova i v zimě (např. i v prosinci) může být až 25°, zatímco v horách na Picu je ve stejný den 13°. Průměrná teplota mořské vody se pohybuje mezi 22 °C v létě a 18 °C v zimě. Je to dané golfským proudem, který v létě pevninu ochlazuje a v zimě ohřívá. Rozdíl mezi průměrnou denní a noční teplotou je asi 4°C po celý rok. Na suchém východě ostrova, v horách a na náhorní plošině většinou fouká silný vítr. Během prosince a ledna také více prší. Deště ale netrvají dlouho. Může se stát, že na nejvyšším vrcholu Pico de Arieiro napadne i sníh, potom jsou na vrchol uzavřené silnice. Sníh ale dlouho nevydrží, protože slunce je silné i přes zimní měsíce. Na jihu se to projeví zvláštním počasím. Chvíli prší, chvíli svítí slunce a přestože nad hlavou je modrá obloha, může stále mrholit. V tomto období tedy bez deštníku či pláštěnky raději nikam nevyjíždějte. Zažijete ale v zimě i počasí, kdy se můžete slunit na pláži. Dokonce někdo se i rád vykoupe.  
                                         
V horách a na severním pobřeží častěji prší a vyskytují se mlhy. Pro dovolenou je tak nejpříjemnější jih ostrova, kde leží hlavní město Funchal. Na začátku června bývá někdy ve Funchalu trochu oblačno, ale zase na severu a v horách nádherné počasí, pak se to zase může obrátit opačně. Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Madeiry, abyste si užili dostatek sluníčka , je období mezi březnem a listopadem.
Počasí na koupání je hlavně od června do října včetně. V říjnu je také nejteplejší voda v oceánu. Například v roce 2023 bylo na koupání příjemné počasí i v listopadu.  V červenci a v srpnu ve Funchalu může vystoupit teplota na 30°C a vidíte jakýsi opar nad celým městem. Tomuto jevu Madeiřané říkají "Leste". Je to způsobené vanoucím větrem ze Sahary, který s sebou přináší mikroskopické částečky písku. Teploměr ukazuje přes třicet stupňů, vlhkost vzduchu klesá a naopak stoupá nebezpečí požárů. K tomuto jevu dochází několikrát za rok a trvá obvykle pár dní. Ideální je chladivá koupel v oceánu na některé z místních pláží. Když zavládne „Leste“, v horách nezmoknete, ale přibalte si víc pití a pokrývku hlavy.
My i mnoho Angličanů zase rádi využíváme naše zimní období pro návštěvu Madeiry pro její příjemné teploty.
Výhodou tohoto ostrova je, že i v létě se trochu v noci ochladí, takže nejste závislí na klimatizaci.
Více o počasí na Madeire naleznete na:
https://meteobox.cz/madeira-portugalsko/
Webkamery :
https://www.netmadeira.com/webcams-madeira/


Jak se mám obléci na Madeiru?

Na Madeiře je stále jaro, takže se, kromě letních měsíců, tj. červen až říjen, oblečte jako u nás na jaře. Tzn., že na ráno i večer se užije košile či svetřík s dlouhým rukávem a mikinu. Je teplo, ale může být chladnější vítr. Teplé kalhoty, jako jsou rifle jsou však již příliš teplé. Krátké kalhoty ale užijete klidně již od března. Často je duben teplejší než květen.
Od června je to jako u nás v létě ve střední Evropě, takže letní trika, krátké kalhoty a sandály. Do hor pak pevnější boty a s sebou lehkou větrovku. Pláštěnku nebo deštník raději mějte stále s sebou, pokud cestujete do hor. Na pláž se budou hodit boty do vody.
V zimě, tzn. od prosince do února se unesou i teplejší kalhoty, mikina či bunda. Ne však teplé kabáty jako u nás. Pokud jste ubytovaní ale na severu, musíte počítat i s 15 stupni.
Angličané chodí i v zimním období v krátkých kalhotech a často se koupají i v moři, zatímco Madeiřané nosí teplou bundu. Ani my ze střední Evropy nejsme tak otužilí.
I když jedete jako baťůžkáři, mějte alespoň dvoje boty. Na levádách je často mokro a může v každém období i zapršet. Proto opět opakuji pláštěnku s sebou.
Nám se osvědčilo mít s sebou vždy vestu (v létě slabou, v zimě teplejší)  šátek či lehkou šálu, protože na Madeiře se budete často převlékat, hlavně kvůli větru. Do hor si berte vždy lehkou větrovku s kapucí, může tam být silný vítr a počasí se rychle mění .

Nakupování

Kdo nerad nakupuje může využít on-line nákupy: ttps://mercadao.pt/store/pingo-doce
Nákupní centra Funchal:
Madeira Shopping – https://www.madeirashopping.pt/  (mapa: https://mapy.cz/s/lunudutema)

Forum Madeira – http://www.forummadeira.com/en/informations (mapy : https://mapy.cz/s/molalofuga)

Anadia Shopping – mapa :  https://mapy.cz/s/dufatujure

La vie – https://funchal.lavieshopping.pt/ (mapa: https://mapy.cz/s/fefutoluma )

Platební karty

Berou na celé Madeiře, ale pozor! ne v některých barech. Tam chtějí jen místní platební kartu nebo hotovost. Proto do lidových restaurací a barů si raději s sebou berte hotovost.
Když vyzvedáváte hotovost přes bankomat, může se vám stát že nevyberete více než 200 Eur. Bankomaty mají nastavený tento limit. Další peníze můžete vybrat až po určité době.!!

Ubytování na Madeiře

Kvůli proměnlivému počasí v zimním období volte raději ubytování na jihu ostrova, tzn. od Funchalu na východ k Machico nebo na západ k městečku Calheta . Funchal a Ponta do Sol jsou nejteplejší oblasti. I v zimě zde užijete tričko s krátkým rukávem.
Pokud jedete s cestovní kanceláří a chcete se zúčastnit skupinových výletů v českém jazyce, volte ubytování v blízkosti Funchalu nebo v Caniço do Baixo. Do vzdálenějších míst, jako je Calheta apod. totiž pro vás autobus nebude zajíždět. Tam jste závislí na půjčení auta. Trasy výletů tudy nevedou.

Madeira je jednoznačně turistická oblast, proto o ubytování zde není nouze. Kdo má rád soukromí, volí apartmány s kuchyňkou. Pokud jste opravdoví nadšenci turistiky a přijíždíte na Madeiru spíš v jarním období, pak se můžete ubytovat i v oblastech, kde je spousta levad a tedy turistických tras-např. oblast Santany, Santo da Serra, Rabaçal nebo São Vicente. (musíte si půjčit auto).
Většinou se zájezdem dostanete ubytování v hotelech. I 3* hotely jsou na velice dobré úrovni. Nejoblíbenější z mé strany je hotel Orca Praia u pláže Formosa nebo hotely v Caniço do Baixo u Reis Magos Beach. Většina hotelů má bazény (i se slanou vodou) a některé i vyhřívané pro zimní sezónu. Kompenzují tak nedostatek pláží na Madeiře. Chcete si užívat opravdový luxus? Byl pro vás postaven nový 5+* hotel v blízkosti centra Funchalu  Savoy Palace. Je to ukázka nepřekonatelné elegance.
Jste nadšený fotbalista? I pro vás je zde hotel Pestana CR7 Funchal, který zde nechal postavit sám slavný  Cristiano Ronaldo a vy se zde můžete ubytovat. Hotel je plný fotografií a kreseb z Ronaldova života a jeho fotbalové kariéry.
Ronaldo zde má i muzeum ,kde jsou všechny trofeje z jeho kariéry.

Protože Madeira je i gastronomicky velmi bohatá, do roku 2018 byl jediným hotelem s AI stravou jen hotel v Machico Dom Pedro Madeira. Nyní je již další u pláže Formosa hotel Pestana Ocean Bay All Inclusive a tento zbytečný luxus se začíná objevovat ve více hotelech.
Já každopádně doporučuji jen hotel se snídaní, protože všude na ostrově se dobře najíte a protože na Madeiře se více cestuje stravu AI neužijete. Také mnohé hotely vám nepřipraví místo oběda balíček, jak je to zvykem v jiných destinacích, protože by vlastně nedělali nic jiného. Někde se to řeší tím, že vám dovolí si u snídaně nabrat do plastové krabičky to, co potřebujete.
Hledáte klid a málo turistů, volte ubytování na severu či v horách nebo západní stranu Madeiry (Paúl do Mar, Jardim do Mar)- tady se ale bez půjčeného auta neobejdete. Na místní dopravu se raději nespoléhejte. Např. jedna turistka chtěla jet z Funchalu do Paul do Mar za rodinou na Štědrý den, ale to je den, kdy např. autobusy nejezdí !!
My raději vždy volíme ubytování ve Funchalu, protože do ostatních míst na Madeiře se dostanete během jednodenního výletu. Funchal totiž nenabízí jen zábavu, dobré stravování, spoustu zajímavých památek, ale i krásnou přírodu díky svým četným parkům i bohaté flóře přímo ve městě.

Typ na APT v blízkosti centra Funchalu

Pokud máte rádi soukromí a hledáte ubytování v blízkosti centra Funchalu, volte soukromé apartmany. Např. mohu doporučit dobrou lokalitu v blízkosti parku s tenisovými kurty:

Apartmany Villa Rebola

Rua dos Ilheus 38 u parku Quinta Magnolia s tenisovými kurty. Mají výbornou polohu v blízkosti centra Funchalu i cenu . Obstaráme vám půjčení auta i případně výlety. Více viz : "Ubytování na Madeiře".

Kontakt na ubytování : villarebola@gmail.com  

Info pro ubytované:
Z centra nebo z OC Forum na druhé straně se dostanete pěšky či autobusem .
Směr z Forum = číslo 1,2 -jezdí častěji- https://goo.gl/maps/ZebcqdcENwbqTWBD8  , méně často 48 .Výstup naproti novému hotelu Savoy Palace - https://goo.gl/maps/ghG8s5d8btwV7VDbA.
Za centrem ze zastávky buď před lanovkou na AV Mar E E M = 1,2,4,9- https://goo.gl/maps/5EBe9xX5LecaggES7 ,o kousek blíže k centru= 10,10A,12- AV Mar Alfândega https://goo.gl/maps/3w6VQ82Ut4apwzq47 nebo nejblíže centra na Av.du Mar u bílé pevnosti Palácio S Lourenço = 1,2,4,9- https://goo.gl/maps/2k4d1sfnvF2nx6S9A
Nejblíže k APT (abyste nemuseli do kopce) se dostanete autobusy směr HOSPITAL- č. 3,9,10,10A,12,14,44,48 , které nejezdí ale tak často.                             Z Rua Conselheiro za Marina Schoping = č.3 + 44 https://goo.gl/maps/ZsQJgCe2BEFYJwBYA ).                                                              Č Č. 9, 10,10A,12 = AV Mar Alfândega před lanovkou-https://goo.gl/maps/bYnNRyUnMSxjiMsQ6 .
Lze jet i č.8, vystoupit u parku Quinta Magnolia a projít parkem ke druhému východu.